Cmentarz nr 313 Bochnia Żydowski

Adres
Adres
No Address
opis

Cmentarz wojenny nr 313 Bochnia (Kirkut)

  1. Położenie.
    Powiat bocheński, gmina miejska Bochnia, miejscowość Bochnia, ulica Krzęczków (na większości opisów cmentarza widnieje nazwa Krzeczków). Cmentarz, to niewielka kwatera na bocheńskim cmentarzu żydowskim (kirkucie) znajdującym się na wzgórzu od strony wschodniej miasta. Do kirkutu nie ma swobodnego dojścia. Jest on ogrodzony i zamknięty. Istnieje możliwość jego zwiedzenia po wcześniejszym kontakcie i umówieniu się z pracownikami Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Cmentarz nr 313 jest jednym z 2 cmentarzy żydowskich wojennych na terenie okręgu IX Bochnia. Drugi cmentarz to nr 328 w Niepołomicach znajdujący się na niepołomickim kirkucie.
  2. Projektował Franz Stark. O. Duda w Cmentarzach I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej napisał: nieustalony.
  3.  Ogrodzenie: Kształt kwatery prostokątny, nie posiada własnego ogrodzenia.
  4.   Wejście.Kwatera otwarta.
  5.  Nagrobki. Krzyże. Mogiły. Groby pojedyncze, z zaokrąglonym zwieńczeniem w dwóch rzędach, na wspólnej płycie betonowej. Pierwszy rząd 18 grobów, w drugim 8 grobów. Na każdym grobie gwiazda Dawida.
  6.  Element centralny Stanowi większy pomnik macewa, na której wyryto napis: GROBY POLSKICH ŻOŁNIERZY WYZNANIA MOJŻESZOWEGO POLEGŁYCH W I WOJNIE ŚWIATOWEJ 1914-1918. FUNDATORZY MENDEL REICHBERG i SYNOWIE z USA.
  7.  Stan zachowania. Dobry.
  8.  Oznakowanie. Tablice informacyjne. Cmentarz nie jest w ogólne oznakowany. Brak tablic informacyjnych.

DOKUMENTACJA